Uśmiechnij się !! prezentacje.edu.pl
Uśmiechnij się !!

Prezentacja wkrótce ...

Spis treści:

...za 10 minut    ...za godzinę    ...jutro    ...za tydzień    ...za miesiąc   
!

Masz prezentację za miesiąc?

Masz więc sporo czasu na przygotowanie się i na przygotowanie prezentacji. Ale nie daj się zwieść pozorom. Miesiąc - to sporo jak na dzisiejsze zwariowane czasy, kiedy wszystko dzieje się szybko. Ale z drugiej strony - właśnie dlatego, ze wszystko dzieje się szybko - ani się obejrzysz i już będziesz stał przed publicznością, żeby wygłosic prezentację. (Wtedy zapewne pomyślisz: I co ja robiłem przez te tygodnie - mogłem to przygotować lepiej). Oto kilka rad, co zrobić, żeby nie mieć potem do siebie tego rodzaju pretensji.

Pracuj systematycznie (he,he, do kogo ta mowa - kto w dzisiejszych czasach może sobie pozwolic na systematyczną pracę?!). Jakkolwiek nieżyciowo by to brzmiało - postaraj się jednak o systematyczność. Dobra prezentacja wymaga długiego czasu przygotowania ale nie powinien to być czas w jednym, dużym kawałku (siadasz trzy noce przed prezentacją i siedzisz nad nią bez przerwy).

Znacznie lepiej jest poswięcić na przygotowanie prezentacji wiele małych kawałków czasu. Na zbieranie informacji, generowanie pomysłów, tworzenie pomysłu na szkielet prezentacji, jej strukturę atrakcyjne elementy, zaskakujące zwroty akcji, wymyślne figury retoryczne i tak dalej, i tak dalej. Można długo wyliczać.

Pamietaj - dobre pomysły nie przychodzą na zawołanie (teraz siadam, mam 3 godziny i na pewno coś wymyślę) - nie wymyślisz, tylko się zdenerwujesz, że straciłeś trzy godziny bez efektu. Bądź więc przygotowany na to, że pomysł może przyjść w kazdej chwili ale zaplanować się tego raczej nie da.

Czekając na natchnienie nie odkładaj wszystkiego na później. Są rzeczy, które nie wymagają natchnienia: gromadzenie materiałów, wykonywanie rysunków, które mogą się przydac na prezentacji, zdobywanie informacji o publiczności, dokształcanie się z tematów, które będziesz poruszał.

Pora na tak zwane dobre rady:

  • pracuj systematycznie
  • zbieraj więcej materiałów niż wykorzystasz - będziesz miał wybór
  • możliwie szybko zdecyduj jaki będzie styl prezentacji
  • bądź świadom celu prezentacji (jeśli nie jesteś to jak najszybciej go zdefiniuj)
  • dowiedz się jak najwięcej o publiczności
  • przeprowadź próby
  • bądź pewien, że i tak pewne rzeczy będziesz musiał zrobić w ostatniej chwili :(

Jeżeli jesteś początkującym prezenterem, to równolegle z przygotowywaniem się do prezentacji poświęć troche czasu na pogłębienie (lub zdobycie) wiedzy na temat sposobów przygotowania i prowadzenia prezentacji. Na pewno się przyda.Jeżeli masz doświadczenie w przygotowaniu prezentacji - to i tak wiesz jak będzie :) I tym bardziej poświęć czas na to, żeby było jak najlepiej.

na górę