|
Masz prezentację za godzinę?
W takim razie, jest czas na końcowe sprawdzenie przygotowania. Natomiast nie jest to już czas na wprowadzanie poprawek, zmian kolejności slajdów, dodawanie nowych itp. Na to będziesz miał czas przed następną prezentacją.
To nic, że właśnie teraz wydaje ci się, że niektóre slajdy są niepotrzebne, niektóre zbyt szczegółowe a inne to ogólniki. Widocznie miałeś jakiś powód, żeby przygotować właśnie takie slajdy i nie pora już teraz na zmiany.
Pora jest natomiast na przećwiczenie wstępu (wypowiedzi). Już teraz musisz wiedzieć jakie będą twoje trzy pierwsze zdania (a nawet pięć). Nie znaczy to, że masz je wyklepać z pamięci ale raczej wyrecytować (w najlepszym tego słowa znaczeniu).
Sprawdź czy masz wszystkie potrzebne rekwizyty:
- prezentację (w komputerze, na foliach, płycie, dyskietce, planszach - zależnie od tego czego będziesz używał)
- notatki,
- materiały dla słuchaczy,
- eksponaty
- i wszystkie inne przedmioty używane w czasie prezentacji.
Jeżeli idziesz do obcej sali z własnym projektorem to musisz mieć przedłużacz. Jeżeli będziesz włączał swój komputer do obcego projektora to musisz być pewien, że potrafisz uruchomić wyjście sygnału z komputera na zewnętrzny monitor, a w razie potrzeby będziesz mógł zmienić parametry wyświetlania (rozdzielczość ekranu) bez wzywania administratora.
Jeżeli masz to szczęście, że jesteś już w sali konferencyjnej i masz czas na przygotowania to:
- nie rób bałaganu; jak wszystko wypakujesz, to ładnie poukładaj, a teczki, torby, walizki, ubrania i parasol schowaj tak, żeby nie było ich widać
- upewnij się gdzie zapala i gasi się światło, jak steruje się klimatyzacją, jak rozwija lub zwija się ekran (jeśli chcesz korzystać z tej funkcji w czasie prezentacji)
- upewnij się, że sala, w której masz prezentację jest dobrze oznakowana i że publiczność do niej trafi
- wyłącz telefon (przez najbliższą godzinę nie wydarzy się nic ważniejszego niż twoja prezentacja)
- sprawdź czy masz wskaźnik, notatki (jeżeli będziesz z nich korzystał), eksponaty (jeżeli będziesz je prezentował) w zasięgu ręki (a w każdym razie wzroku)
- zastanów się jak będziesz kontrolował czas prezentacji: czy w sali jest zegar, czy zdejmiesz zegarek i położysz na stole, czy będziesz patrzył na zegarek na ręce
- jeżeli będziesz korzystał z mikrofonu to umiej go włączyć i wyłączyć
Powodzenia !!
|
|