Uśmiechnij się !! prezentacje.edu.pl
Uśmiechnij się !!

Zasady dobrej prezentacji

Spis treści:

Kto mówi językiem niezrozumiałym dla nikogo poza nim,
nie mówi w ogóle. Mówić, to mówić do kogoś.

Hans Georg Gadamer 

 Mów zrozumiale

Mówisz do ludzi i dla ludzi. Rób wszystko, żeby cię rozumieli. Rozmawiaj z nimi a nie przemawiaj. Używaj poprawnego jezyka, bez żargonu i obcych słów. Załóż, że temat, który omawiasz jest nowy dla twojej publiczności. Mów powoli i spokojnie (ale nie beznamiętnie). Pokaż jak dobrze znasz się na temacie ale się nie przechwalaj. Pracuj głosem. Zmieniaj tempo wypowiedzi i natężenie głosu. Obserwuj reakcje słuchaczy.

 Znaj swoją publiczność

Wiedz do kogo mówisz. Kim są słuchacze. Czego oczekują. Dlaczego przyszli. Jak do nich trafić. Mów ich językiem, patrz ich oczami. Wczuj się w ich sytuację. Dostosuj język prezentacji i poziom merytoryczny do możliwości słuchaczy. Traktuj ich po partnersku. Mów o nich i do nich. Rozwiązuj ich problemy. Bądź pomocny i potrzebny.

 Bądź zaangażowany

Mów żywo i zachowuj się spontanicznie. Przeżywaj swoje wystąpienie. Pokazuj jak zależy ci na tym o czym mówisz. Jak dobrze przygotowałeś się do prezentacji. Jak dobrze znasz publiczność. Jak dobrze znasz się na temacie, który omawiasz. Słuchaj pytań i odpowiadaj na nie. Dyskutuj. Pozwól zaangażować się publiczności.Więcej o dobrych zwyczajach

Przeczytaj artykuł "Kiedy firmy mówią ludzkim głosem" o tym jak dobrze prowadzić prezentacje.