prezentacje.edu.pl

Omówienie książkiB i B.Greenwood:
I ty potrafisz ciekawie opowiadać
Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe,
Gdańsk, 1998.


Gdzie kupić?
gwo.com.pl

Barbara i Bob Greenwood

I ty potrafisz ciekawie opowiadać


ksiazka

Książka (a raczej - książeczka) "I ty potrafisz ciekawie opowiadać" Barbary i Boba Greenwood'ów, jest książką dla dzieci. Ale niejeden dorosły może skorzystać na jej lekturze. Zwłaszcza, że rzecz jest krótka (32 strony, dużo ilustracji) i szybko się czyta.

Jest to typowy poradnik (książeczki z serii "I ty potrafisz..." są przeniesieniem na grunt szkolny typowego dla amerykańskiej literatury biznesowej nurtu poradnictwa). To co w takim poradniku znajdujemy - to zbiór zasad, reguł, dobrych i złych przykładów - do zastosowania w praktyce. I trzeba przyznać, w praktyce prezentacyjnej - nadzwyczaj przydatnych.

Sama lektura tytułów rozdziałów będących jednocześnie propozycją 10 kroków do dobrego wystąpienia robi wrażenie: Ustalenie rozmiarów -Zawężenie tematu - Przystąpmy do faktów - Potrzebne, niepotrzebne - pisanie tekstu - Nie wypowiedź, lecz występ! - Przygotowanie się do występu - Próby, próby i jeszcze raz próby... - "Strojenie instrumentów" - Rozgrzewka - Na miejsca, gotowi, start.

To przecież jak spis treści dorosłego podręcznika prezentacji (i coś czego uczymy na szkoleniach...)

Wszystko napisane językiem odpowiednim dla młodego (czy nawet dziecięcego) czytelnika. W kilku miejscach zastrzeżenia może budzić dobór przykładów, które są zbyt "dorosłe" a słownictwo mają nieprzystające do swobodnego stylu całej książeczki. Ale jako całość książka robi bardzo dobre wrażenie. Na każdej stronie jest co najmniej jedna ilustracja, co znowu - wynika z kanonów pisania i wydawania książek dla dzieci, ale i dorosły czytelnik nie powinien się obrazić - czyta się (i ogląda) dzięki temu bardzo przyjemnie.

Zadaniem recenzji nie jest streszczanie treści ale nie mogę sobie odmówić dorzucenia kilku haseł - porad przewijających się w książce: bądź zrozumiały, bądź praktyczny, zapamiętaj pierwsze zdanie, wypełnij luki, zapamiętaj ostatnie zdanie.

Są zarówno porady jak przygotować materiał, wybrać informacje, opracować je, jak ilustrować wywód. Znalazło się też miejsce na porady z zakresu retoryki, poprawnego oddychania i emisji głosu, kontaktu wzrokowego itd. itd.

Podsumowując - kup swojemu dziecku taką książkę - będzie miało lepsze stopnie "z odpowiedzi", ale zanim mu ją dasz - przeczytaj sam.

Przeczytał i opisał: Wojciech Murzyn

na górędo Biblioteki