prezentacje.edu.pl

Dobrze zakończyć...

Wojciech Murzyn





Zakończenie jest jednym z najważniejszych elementów prezentacji. Podobnie jak pozostałe, powinien być dobrze zaplanowany. Zanim rozpoczniesz prezentację powinieneś wiedzieć jak ją zakończysz. Zakończenia typu: "To właściwie wszystko, co chciałem Państwu powiedzieć..." nie robią najlepszego wrażenia.

Podsumowanie powinno być wyraźnie zaznaczoną częścią prezentacji. Publiczność na wieść o tym, że prezentacja się kończy ożywia się i skupia uwagę.

Oddziel podsumowanie od części głównej prezentacji (jest na to kilka sposobów: zrób dłuższą kilkusekundową przerwę, powiedz, że będzie to podsumowanie, wyświetl slajd z takim napisem...)

Spędziłeś ze swoją publicznością co najmniej kilkanaście minut, więc coś już z takiego spotkania powinno wynikać.

  • Podziękuj za wspólnie spędzony czas (ale bez przesady, nie trać dwóch minut na rozpływanie się w zachwytach nad tym jaka to publiczność jest uprzejma, że poświęciła swój czas, że nie usnęła, że nie poszła na inną sesję itd). Dziękuj krótko i z przekonaniem.
  • Podsumuj to, co powiedziałeś w czasie prezentacji w kilku zdaniach (jakkolwiek nawet dosłowne powtórzenia nie są błędem, postaraj się powtórzyć to, o czym mówiłeś w skondensowanej formie).
  • Powiedz jakiego efektu oczekiwałeś po prezentacji: jeśli była to prezentacja sprzedażowa, po prostu "poproś o zamówienie", jeśli prezentacja miała charakter edukacyjny powiedz, co uczestnicy powinni wiedzieć lub umieć po jej wysłuchaniu, jeżeli miała charakter przekonujący - powiedz do czego chciałeś przekonać.






Ostatnie wrażenia publiczności, jakie odnosi ona z zakończenia prezentacji rzutują na opinię o całym wystąpieniu.

Oddziel wyraźnie swoje podsumowanie od sesji pytań i odpowiedzi. Nie uciekaj w uproszczenia typu "To wszystko, co chciałem Państwu powiedzieć, może są jakieś pytania?".

Dobrze jest mieć przygotowane dwa podsumowania: jedno na zakończenie właściwej prezentacji a drugie na podsumowanie sesji pytań i odpowiedzi. Tego drugiego używasz po udzieleniu odpowiedzi na ostatnie pytanie lub, jeśli to możliwe - umiejętnie łącząc z tą odpowiedzią. Dzięki temu będziesz pewien, że ostatnie wrażenia jakie publiczność wyniesie ze spotkania będą wynikać z twojej, zaplanowanej wypowiedzi a nie z przypadkowego dialogu z ostatnim pytającym (nie masz wielkiego wpływu na to jakie będą pytania, nie możesz więc wykluczyć sytuacji, że padnie pytanie trudne, niewygodne, takie na które nie będziesz chciał lub mógł odpowiedzieć).

Do podsumowania odnoszą się wszystkie podstawowe zasady dotyczące całej prezentacji, tak więc: mów zrozumiale, krótko i z przekonaniem. Pamiętaj, kto jest twoją publicznością, czego oczekuje, jaki jest cel prezentacji. Bądź zaangażowany i zadowolony.

na górę